Kostel sv. Jakuba Staršího v osadě Prusiny na jižním Plzeňsku se monumentálně tyčí na vrcholku kopce jako nepřehlédnutelná dominanta krajiny a je od něj nezapomenutelný výhled do širokého okolí. Zároveň ale čelí drsným povětrnostním podmínkám, pod nimiž úpí zejména střecha. Na její opravu byla nyní vyhlášena veřejná sbírka.
„Střecha kostela je v havarijním stavu. Zatéká skrze ni, což je pro kostel velmi devastující. Už jsme začali s opravou, ale kvůli nedostatku peněz probíhá na etapy, což se zbytečně prodražuje a prodlužuje,“ stýská si Jana Nováková, která jako členka Koinonie Jan Křtitel bydlí na přilehlé faře.
Historie prusinského kostela se píše už od 14. století, jeho současnou podobu přinesla barokní přestavba. V 1. polovině 90. letech minulého století prošel kostel částečnou rekonstrukcí a v roce 2000 začali plzeňští františkáni opravovat farní areál.
„Koinonia Jan Křtitel zde působí od roku 2003. V současné době fara poskytuje prostor pro doprovodné pobyty určené lidem hledajícím z různých důvodů duchovní útočiště,“ vysvětluje Jana Nováková.
Nedílnou součástí duchovních prožitků je zdejší kostel. „Vnímám ho jako poutní místo, kam lidé přicházejí cíleně či náhodně, hledají odpovědi na otázky, které je přesahují, a jejich srdce je zde naladěné na Boží dotek. Nechávají na sobě spočinout naději a pokoj, často zanechají písemnou prosbu o přímluvu. A to i ti, kteří běžně do kostela nevstoupí,“ dodává Jana Nováková.
Aby kostel mohl přijímat návštěvníky i nadále, je akutně potřeba dokončit opravu krovů a střechy. Ekonomka Koinonie a farnosti Litice Marie Macková vysvětluje: „Rozpočet celkové akce je 3,1 mil. Kč. Nyní provádíme čtvrtou etapu o nákladech 560.000 korun, máme přislíbenou dotaci ve výši 200.000 korun, dary a vlastní příspěvky činí 150.000 korun. Zbývající částku 210.000 Kč bychom rádi získali prostřednictvím sbírky vyhlášené nadačním fondem Dominanty.“ Přispívat je možné do přenosných sbírkových pokladniček na farách na Prusinách a v Dobřanech nebo na účet 212356826/0300, variabilní symbol: 050277, zpráva pro příjemce: DAR NA PRUSINSKÝ KOSTEL.
Více informací na www.koinonia.cz/dominanty/.


převzato z Katolického týdeníku č. 11, 9. – 15. března 2021
(Autorka článku Alena Ouředníková)