Venku je 6,5°C, ale je opravdu 13. prosince, svátek sv. Lucie, a to se přece v Liticích u kostela rozsvěcuje vánoční strom! Postačí tedy obléct si středně teplý svetr a hurá – jdeme se podívat. První, kdo nás uvítal, byly ovečky a poník v ohrádce kolem betlémské chýše před kostelem. Uvnitř kostela se místa rychle obsadila a brzy bylo plno i pod kůrem a mezi lavicemi. Pak už nás laskavě přivítala i sv. Lucie, s níž se děti bezprostředně zapojily do rozhovoru. S pomocí anděla pak děti s radostí ozdobily stromeček hvězdičkami, na které napsaly svá jména, vždyť je tolik zapotřebí zářit pro všechny kolem nás, nejen pro rodiče a sourozence doma.
Když byl stromek v kostele již celý rozzářený podepsanými hvězdami, vyzval nás otec biskup František, abychom vyšli ven před kostel, kde se chystal požehnat a rozsvítit velký vánoční strom.
Bez váhání jsme ho následovali a před portálem kostela si od něho vyslechli zvěst o Ježíšově narození (text evangelia měl otec biskup František přímo v mobilu) :-).
Potom požehnal betlém a strom, který se nádherně rozsvítil. Ocas betlémské komety sahá dokonce až k oknům kostelní věže na úrovni zvonů.
Současně se rozzářily i tváře přihlížejících a celá atmosféra byla prostoupena nadějí a radostí z nadcházejících Vánoc.
A když potom sv. Lucie oznámila dětem, že od otce biskupa dostanou dáreček, byly tak unešené, že by snad málem odnesly i jeho samotného :-).
Závěrečným dárkem pro všechny byla ve farním sálu Archa zdarma ochutnávka italských vánočních bábovek Panettone a Pandoro a k tomu výtečné sladké víno Val di Dio.
Přejeme všem příjemné pokračování adventu… vánoční svátky se nezadržitelně blíží, a tak už se teď na všechny moc těšíme také 24. prosince ve 22.00 při “půlnoční” bohoslužbě.
(plik)


Fotografie