Vánoce už jsou za dveřmi, a tak bylo na čase, aby do Litic zavítala patronka světla sv. Lucie a postarala se o rozsvícení vánočního stromu. Dětem a jejich rodičům povyprávěla příběh o hvězdičce Rozárce, která měla upozornit všechny lidi, že očekávaný Král, jenž vládne pokojem, radostí a láskou, už přichází na svět. A jelikož Rozárka byla ještě docela malá a chtěla svítit co nejvíce, požádala o pomoc Slunce a Měsíc – ti jí ochotně poskytli několik svých nejhezčích paprsků, a malá hvězdička tak prozářila celé široké nebe.
Podobných hvězdiček byl najednou plný kostel a také dostaly úkol – ozdobit vánoční strom u oltáře. „Malé hvězdičky“ napsaly na papírové hvězdy svoje jméno a spolu s rodiči, Rozárkou, Lucií a jejími pomocnicemi a také Sluncem a Měsícem okrášlily prázdný stromek. Za svoji pomoc byly odměněny dárečkem.
Následně se všichni přesunuli ven před nazdobený vánoční strom a betlémskou chýši, která byla již téměř kompletně osazena (jen na Ježíška si musíme ještě chvíli počkat…). Spolu s dětmi ho už vyhlížely také živé ovečky a kozička.
Ve sváteční atmosféře promluvil k dětem a jejich rodičům či prarodičům generální vikář plzeňské diecéze Mons. Josef Žák, který strom požehnal a slavnostně rozsvítil. Radost a dětský údiv doprovodil potlesk a hudba.
Zatímco se děti postupně rozcházely do svých domovů, dospělí se ještě odebrali do Archy (přístavba ke stodole) na ochutnávku prvotřídních italských vín, na niž je pozvala firma Aggeo s.r.o.
(toivo)

www.qap.cz – V Plzni-Liticích se na svatou Lucii rozsvítil vánoční strom


Fotografie