V dílně sv. Josefa vyřezávají děti i rodiče

Dílna sv. Josefa, která od září funguje v přízemí barokní fary v Dobřanech, voní dřevem a nabízí každý čtvrteční podvečer společné tvoření rodičů s dětmi. Momentálně se tu vyrábějí nejrůznější adventní či vánoční dekorace a ozdůbky, betlémky a další věci pro radost.
„Rodiče a děti tu tráví čas společnou prací, jejíž výsledek je nakonec potěší, a o to nám jde,“ vysvětluje odborník na tradiční rukodělné truhlářství Miloš Kodýdek, jenž dílnu vede. U dvou ponků ukazuje malým i velkým tvořivcům různé fígle, jak co uříznout, obrousit, uhladit, přilepit. 

Na rozjezd dílny dal k dispozici i své vlastní nářadí a materiál. „Přijít může kdokoliv, jsme tu celoročně kromě školních prázdnin vždy ve čtvrtek od 17 do 20 hodin, jen doporučuju udělat si přes naše webové stránky rezervaci, abychom měli připraveno dost nástrojů a místa. Vstupné je dobrovolné a použije se na nákup dalšího materiálu,“ dodává a ukazuje devítileté Kristýnce, jak dokončit dřevěného andělíčka. Její čtyřletý bráška Vašík Kloss za pomoci maminky právě vyrábí figurky k jesličkám. Při adventním tvoření 23. listopadu je tu skutečně živo, ale na nezájem si dílna nemohla stěžovat ani v minulých měsících.
V rozlehlém historickém farním domě se zahradou postupně vzniká Centrum pro rodinu Anežka Česká Dobřany, jehož organizátorem je Koinonie Jan Křtitel, spravující mimo jiné i dobřanskou farnost. „Dílna sv. Josefa je vlastně takovou první vlaštovkou. Dům totiž potřebuje rekonstrukci, sháníme na ni peníze, ale dílna se tu provozovat dá i bez většího komfortu,“ popisuje Lenka Šparglová, vedoucí celého projektu. „Začínáme s málem, ale věříme, že dobrá myšlenka se sama prosadí. Chceme, aby tu bylo mezigenerační prostředí. Když se nad společnou prací spojí rodiče s dětmi, je to pohlazení po duši. Ano, děti navštěvují nejrůznější kroužky, kam je rodiče jen odvedou a zase vyzvednou. Ovšem děti chtějí rodičům také pomáhat, nechtějí, aby je rodiče odháněli. Čas strávený s dětmi je ta nejlepší investice pro obě strany i pro budoucnost,“ zdůrazňuje Lenka.
Svatý Josef, truhlář a zároveň jeden ze tří členů rodiny zvané Svatá, je tomuto snažení jistě nakloněn.

 

Alena Ouředníková /Převzato z Katolického týdeníku/

 

dilnicky
Z Katolického týdeníku…