Jak vytvářet společenství a přátelství? Jak s tím souvisí štěstí a jak to vyvrací egoismus? Jak se stát přítelem, který je ochotný „dát svůj život pro druhého”? Jak vést dialog a na co dbát ve vztahu před manželstvím?
To byly otázky, nad kterými jsme se společně zamýšleli na česko-polském setkání NEVER ALONE pro mladé 15+ v Liticích. Za sdílení atmosféry přátelství a modlitby, i přes jazykové bariéry, děkujeme našim přátelům z polské Koinonie!
Děkujeme také Kice a Ondrovi Hovjackým za jejich rady a zkušenosti, o které se s námi přišli podělit! Těšíme se opět na příště!

Česká svědectví

Jsem ráda za toto setkání s polskými mladými. Mile mě překvapilo, jak rychle jsme se spřátelili, a domluva s nimi byla také příjemná.
Ze setkání si do života odnáším několik věcí:
– dobré přátelství/přátelé jsou nade vše,
– aby jakýkoliv náš vztah mohl vzkvétat a rozvíjet se, je důležité starat se, naslouchat a zajímat se o druhé.
Myslím si, že téma tohoto setkání bylo velmi užitečné. Tímto děkuji pořadatelům a vedoucím za vše.

Setkání mladých v Koinonii bylo super! Moc se mi líbila atmosféra a to, že na mě byli lidi hodní. Hodně se mě dotklo svědectví Majdy, přišla mi velmi odvážná. Též se mi líbilo svědectví Kiky a Ondry. Hezky to vysvětlili a když Kika rozbila dům cihlou, to jsem se hodně vyděsila, ale byla to velmi dobrá ukázka. Mám hrozně ráda chvály. Líbilo se mi, že to bylo česky i polsky a asi bych chtěla, aby chval bylo víc. Bylo dobré, že jsme se zvládli dorozumět s Poláky.
 
Děkuji za úžasný hudební doprovod. Jsem vděčný všem, kdo pro nás připravovali jídlo. 
Děkuji za jednotlivá osobní svědectví, která v nás určitě vzbudila vědomí toho, že na nic nejsme sami a že Bůh je mocný.
 Moc se mi líbily společné prosebné modlitby za jednotlivce. Jsem rád, že zde najdu opravdové přátele, kteří to se mnou myslí dobře.
 
Setkání je vždy super, líbilo se mi, že to bylo s Poláky, moc jsem si to užila. Hodně se mě dotklo svědectví Majdy a přišlo mi super, že tu byla Kika s Ondrou. Ty rady mi přišly dobrý! Příště bych si přála i film! A aby znovu přijeli Poláci, juchů! 🙂
 
Setkání bylo žůžo labůžo, moc jsem si ho užila. Těšila jsem se na ty lidi, tedy to společenství a atmosféru, která byla jako pokaždé neskutečná. Byla jsem zvědavá, jak budu schopná se s Poláky domluvit, ale komunikace byla super.
 Chci se podělit o svědectví, jak jsem pocítila Boží přítomnost a lásku. Při úplně první animaci jsem se ocitla mezi lidmi, které tolik neznám, a úplně jsem se ponořila do modlitby a nikdo mě přitom nerozptyloval (nemyslím to nijak zle, ale tohle bylo fajn, když nemusíš sledovat okolí a nikdo na tebe nemluví) prostě jsem zavřela oči a vnímala hudbu, zavřela oči a vnímala. Cítila jsem kolem sebe teplo a jako bych byla v kosmu a nebyla by gravitace. Bylo to úžasný. 
 
Při chválách ze mě odpadl všechen strach a obavy 🙂 Cítila jsem neskutečnou radost a lásku.
E.
 
Zažil jsem tu spoustu dalších krásných zážitků. Nejvíce mě oslovilo poznání, jak moc Boha potřebuji, že je má spása a síla. 
Přátelství a víra spojená v jedno. Chci žít víru plně a vzít si vše, co mi Pán dá. Tím, že mi požehná, mi dá šanci žehnat druhým. 
Další velký zážitek bylo slyšet ten pár, který nás navštívil. Jejich slov si velmi vážím – nebyly to vždy jen krásné chvíle, byly tu i těžké a smutné věci, nutilo mě to přemýšlet o svém životě. Přesto Pán vždy stál při nás, při mně. Dává mi být tím, kdo jsem, a to mi nikdo nikdy nevezme. Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Dziękuję bardzo!
 Proka
 
Když jsem na setkání přijela, bylo to pro mne zoufalé a utrpení, ale potom se to postupně lepšilo, krásné chvály, čtení z Bible a nakonec i jedno velké svědectví od mladého páru, bylo to úžasné a ať jim Pán žehná. Děkuji moc za všechno a že mě přijímáte takovou, jaká jsem.
Vaše Majunka (ta bojovná 🙂
 
Setkání se mi moc líbilo. Program byl skvělý a hodně věcí si z něj odnáším. Už se těším na příště! 
M. K.Z tohoto setkání jsem si toho hodně odnesla. Pomohlo mi zjistit, jak pokračovat dál s naším farním společenstvím, kde si někdo myslí, že vynalezl patent skoro na vše. Tam jsem sama. Tady je to jiné. Naučili jsme se, proč je důležité být spolu a sdílet svoji víru, být otevřenými vůči ostatním. U nás se to pomalu považuje za slabost.
 Jsem ráda, že jsem tu mohla být, seznámit se s novými lidmi a oslavovat Pána spolu s druhými.
 E. H.Never Alone bylo skvělý, atmosféra super a lidi taky, bylo super se po nějaké době opět vidět a přivítat i nové tváře. Koinonie nikdy nezklame a budu se sem navždy vracet.

Polská svědectví

Krásné bylo, že se tak hodně mladých lidí chce setkat na jednom místě, aby chválili Pána.
Dotklo se mě, že i když jsme my neuměli česky a Češi polsky, stejně se všichni snažili zpívat v cizím jazyce a modlit se. Byla to pro mě moc hezká zkušenost.
Dotklo se mě, že mě Bůh miluje a vždycky mi odpustí.

Tuto akci jsem si velmi užil. Dojala mě jednota lidí a jejich otevřenost. Obvykle máme jen sobotní večer, takže to byla příjemná změna. Jídlo bylo skvělé (a myslím diety včetně). Jste citliví a otevření k potřebám, také dokážete být flexibilní ve svém plánu nebo hrách – např. Když hra „upadala“, ukončili jste ji a změnili hru. Opravdu se zde můžete cítit jako doma! Nevyvíjíte tlak na modlitbu, ale defakto můžete neustále cítit Jeho přítomnost. Vytváříte atmosféru jako: Cítím se v bezpečí. Vyznáváte: „upřednostňujeme přátelství“ místo „nedotýkat se, nebo se páry musí více distancovat“ No… ovace ve stoje“ Děkujeme, že jste nás přijali :-)


Musím říct, že jsem neuvěřitelně šťastná, že jsem mohla přijet. Atmosféra tady je tak skvělá – milující a pečující. Jsem velmi vděčná, že mi Bůh dal tak milé lidi.
Velmi se mě dotkly chvály. Bylo to úžasné! I když jsem neznala česká slova, stále jsem kolem sebe cítila přítomnost Ducha svatého.
Všechny vás miluji!


Dotklo se mě, že i když jsme my Poláci nerozuměli češtině, i když jsme neznali význam slov, radovali jsme se a dokázali jsme společně s Čechy chválit Pána. Vnímali jsme to úplně stejně, jako bychom zpívali ve své rodné řeči. Zakusili jsme, že všichni jsme Boží děti, nezáleží na tom, jakým jazykem mluvíme nebo jak vypadáme. Slova nás vůbec neomezovala v tom, abychom mohli chválit Pána. Myslím si, že velmi důležité bylo téma o tvoření partnerských vztahů. Moc se mě to dotklo a otevřelo mi to oči. Taky jsem si uvědomil, o co vlastně ve vztahu jde a jak důležitým základem je v něm Bůh.


Moc se mi líbila hudba, jak všichni zpívali a chválili Pána. Téma o přátelství je krásné, ale pro mě celkem těžké. Jsem moc ráda, že jsem zakusila, že se dá spřátelit i s lidmi, kteří mluví jiným jazykem. Každé svědectví bylo skvělé a dotýkalo se srdce.
 Bylo super, že jsme mohli slyšet i svědectví o partnerství. Kika a Ondra nám vyprávěli o svých zkušenostech a předali nám mnoho užitečných rad. Sdíleli se s námi o tom, jak je dialog potřebný a důležitý. Moc děkuji za setkání!


Ve všech jsem tady viděla štěstí, které mi chybí. Děkuji, že jsem tu mohla být a vidět to!