V sobotu 4. 1. 2020 jsme se v Liticích vrátili o několik let zpět, přesně do října 2015, kdy zazněly v premiéře ve Velké synagoze v Plzni skladby plzeňských autorů –  Jiřího Bezděka, Pavla Samiece, Martina Červenky, Tomáše Karpíška a Jiřího Vyšaty – věnované plzeňským řekám a kraji, kterým protékají. Hudbu tehdy přednesl orchestr složený ze studentů z pěti měst Evropy, pěvecké sbory a sólista Roman Janál pod vedením dirigenta Normana Gamboa v rámci projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury. Na velkém plátně jsme mohli zhlédnout nejen záznam koncertu, ale také dokument o projektu, který obsahuje rozhovory s autory a mnoho krásných pohledů na plzeňský kraj. 

Proč se promítal tento koncert i dokument právě v Liticích? Tak nějak jsme oslavovali společnou práci. 🙂 Asi před rokem a půl totiž začala vznikat publikace s nádhernými fotografiemi Soni Pikrtové a Pavla Adámka a také s pěti básněmi Jakuba Fišera, v anglickém překladu a skvěle graficky zpracovaná P. Francescem, která se stala poetickým „bookletem“ pro DVD s koncertem a filmem. Ta práce na knize byla takovým dalším a velice zajímavým a radostným pokračováním projektu 5 řek a účastnilo se jí mnoho dalších sester a bratří z komunity. 

Děkujeme mnohokrát za přijetí tohoto projektu v Liticích, za společnou práci a podporu, děkujeme všem přátelům, kteří přišli, protože věděli, i těm, kteří nevěděli. 🙂 Jsme moc rádi, že jsme se sešli se všemi tvůrci z obou fází projektu a že jsme si to společně všichni užili. 

PS: A Jakub Fišer moc krásně četl dvě ze svých básní. Děkujeme. 🙂

Za Svět podle Jakuba
Jana, Bára a Marek Roštíkovi

Více informací o projektu najdete na stránkách Svět podle Jakuba.