Koinonia Jan Křtitel - Oáza Plzeň

Sdružení křesťanů pro novou evangelizaci

Kaple Panny Marie v Chlumčanech

Kaple P. Marie v ChlumčanechKaple Panny Marie, dříve zvaná „Matky Boží Pomocné“ na Vrchu byla postavena v letech 1746 – 1749 a vysvěcena v roce 1751. Je obdélníkového půdorysu o rozměrech 9,4 × 11,6 m. Hlavní oltář je rokokový z doby kolem roku 1750.

Obraz na hlavním oltáři „Panny Marie Pomocné“ je od neznámého autora. Po stranách se nacházejí sochy biskupů sv. Mikuláše a sv. Augustina, obojí od sochaře Quitainera. Dva akvarely v zrcadlových rámech (Panna Marie Pomocná a Panna Marie Kojící) jsou solidními pracemi neznámého neprofesionálního umělce. Na jižní straně kaple se nachází boční oltář z poloviny 18. století, panelový s nakoso postavenými pilířky a obrazem od Ignáce Raaba nazvaný „Kázání sv. Dominika“. Po stranách jsou nepříliš zdařené sošky sv. Barbory a sv. Nothburgy (nebo sv. Markéty). Na protější stěně ve výklenku je umístěn obraz Panny Marie Lurdské a velká rytina z 18. století na téma „Nanebevzetí Panny Marie“.

Křtitelnice z 19. století má původní rokokové víko. Mosazná lampa na věčné světlo je barokní. Varhany jsou pravděpodobně z 18. století. Kované dveře do objektu s kovaným zámkem jsou původní z doby výstavby kaple. V lucerně vížky jsou zavěšeny dva zvony – první od Václava Pernera z Plzně s obrazem sv. Václava a s plaketou zvonaře je z roku 1831; druhý s reliéfy sv. Barbory a sv. Jana je z roku 1827.

Kaple byla v minulosti několikrát opravována, především po zásazích bleskem (např. 1891), ale také po bombardování během druhé světové války (1943). Generální oprava objektu proběhla v letech 1993 – 1994.

Pramen: Ing. Zdeněk Holý: Chlumčany a jejich obyvatelé 1379 – 1999. Přeštice 1999. 1. vyd.